24 Şubat 2020 Pazartesi

Vajinismus Nedir


Vajinismus Nedir


Cinsel ilişkiye girecek kadınlarda görülen kasılma durumu olan bu hastalık tedavisi mümkün bir durumdur. Bu kasılma yüzünden penis tam vajinaya gireceği sırada bayan kendisini kasar ve ilişkinin gerçekleşmesine izin vermez. Bu problemi yaşayan kadınlarda eksiklik görülür. Her ne kadar ilişki yaşamak isteseler bile kasılmadan dolayı bu isteklerini gerçekleştiremezler ve zamanla ilişkiden soğuduklarını hissederler. Çoğu zaman vajinada kasılma görülse de bazen istemsiz bir şekilde bacaklarda da kasılma görülebilir.

Vajinismus kendi arasında kalıcı ve geçici olarak gruplandırılmaktadır. Geçici yani primer vajinismus olduğu zaman ilk kez ilişkiye girileceği zaman bayanlarda kasılma olur ve sonrasında kendiliğinden geçer. Sekonder yani sürekli vajinismus görüldüğü zaman kişide çeşitli travmalara bağlı olarak kasılma gerçekleşir.

Vajinismus Tedavisi


Vajinismus tedavisi hastanın ne çeşit vajinismus taşıdığına bağlı olarak ve durumun ciddiyetine göre değişmektedir. Genelde terapi tedavisi uygulanır ancak ciddi boyutlarda olduğu zaman ilaç tedavisine geçilmektedir. Bunun için önce hastanın muayene edilmesi gerekir ve sonrasında sebebi araştırılmalıdır. Bu incelmenin ardından hastaya teşhis konulur ve doğru tedavi eşliğinde kişi bu sorundan kurtulmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme